Dragerede saltmandler med Caramelia 36% chokolade.

70,00 kr.

Ristede og saltede Valencia mandler, drageeret i Caramelia 36% Valrhona chokolade, dustet med lys cacao. Ingredienser: 50 % Caramelia 36% (sukker, kakaosmør, karamel (skummetMÆLK, MÆLKEserum, sukker, SMØR) sødMÆLKspulver, kakaobønne, solsikke lechitin), 45 % saltMANDLER,2 %  flormelis (kartoffelstivelse), 3 % kakaopulver, bronzepulver. Nettovægt ca. 100 gram Næringsindhold pr. 100 g.
  • Energi (kJ/kcal)                2252/540
  • Fedt                                      38,2 g
  • -heraf mættede fedtsyre       13,8 g
  • Kulhydrat                              36,9 g
  • -heraf sukkerarter                 28,2 g
  • Protein                                  13,4 g
  • Salt 2,32 g

Dragee saltmandel med Caramelia chokolade, varenr. 944:

Vores håndlavede saltede dragée-mandler med lys Caramélia-chokolade er en sofistikeret og fristende kombination af sødt, salt og cremet – skabt til dig, der elsker det lille ekstra i hverdagen. Hver mandel er en omhyggeligt udvalgt Valencia-mandel, kendt for sin fyldige smag og fine, sprøde konsistens. De bliver nænsomt ristet for at fremhæve deres naturlige nøddearoma og give et tilfredsstillende crunch i hver eneste bid.

Derefter overtrækkes mandlerne med lys Valrhona Caramélia-chokolade – en enestående chokolade med en kakaoandel på 36%, der er elsket for sin bløde, cremede smag og rige noter af karamel og let salt. Denne chokolade adskiller sig fra almindelig mælkechokolade ved sin dybde og kompleksitet – en perfekt makker til den ristede mandel.

Som prikken over i’et afsluttes hver mandel med et tyndt lag Valrhona-kakaopulver, tilsat en diskret mængde glimmer, der giver et elegant, let skinnende udtryk. Det visuelle løft understøtter oplevelsen af noget særligt – en lille luksus, der både smager og ser fantastisk ud.

Smagen balancerer det søde og det salte på smukkeste vis: den cremede karamelchokolade møder mandlens varme og en anelse havsalt, mens kakaopulveret tilføjer en let bitter dybde, der afrunder helheden.

Mandlerne er pakket med 100 gram i en smuk æske, ideel som gave, værtindehilsen eller ren selvforkælelse. Æsken kombinerer funktionalitet og æstetik og gør det nemt at servere dem, som de er – eller som ledsager til kaffe, vin eller dessert.

En sanselig oplevelse, hvor råvarekvalitet og håndværk går hånd i hånd – og hver bid er en nydelse.

Har du spørgsmål, så kontakt os endelig

E-mail: [email protected]
Telefon: +45 86 89 08 43
Telefontiden er mandag – fredag kl. 10:00 – 17:30.

Vi besvarer emails løbende.

FRAGT

Ordre vil blive afsendt med Postnord eller øvrig fragt leverandør.

LEVERING

Da vi kun producerer friske varer uge til uge, kan der forekomme lidt leveringstid på ordren.

Ordre vil blive afsendt indenfor 2-5 hverdage.

I perioder med spidsbelastning, akut sygdom, ved interne pakkehåndteringsproblemer hos fragtfirmaet, vejr forhold der forhindre afsendelse af chokolade og lignende kan længere leveringstid forekomme.

Længere leveringstid kan forekomme ved større ordrer og ved specialbestillinger. Vi informerer altid herom, og leveringstid aftales særskilt.

Vi tager forbehold for udsolgte varer.

Vi leverer kun til DK.

GENUDSENDELSE

Får du ikke afhentet din pakke, er du ikke hjemme til at modtage, eller skriver du forkert adresse på bestillingen returneres pakken til os, og du kan kontakte os for aftale om genudsendelse mod et nyt portogebyr. 

Må vi sende dig
information om det nye?

Chokolade-fabrikken i Skanderborg

Ferie, ferie, ferie....

I forbindelse med ferieafvikling hos Chokolade-fabrikken er vores produktion af chokolade til dig som engroskunde lukket i uge 29 og 30. 

Men vi er klar igen i uge 31.

Rigtig god sommer!